Lordoz ve Pilates

lordoz

Lordoz ve Pilates

Lordoz, belde ki normal çukurluğun artmasıdır, sebebi ise karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler ve güç kayıpları bel çukurluğunu arttırır. Ayrıca karın kaslarında gevşeklik, aşırı kilo lordozu arttırmaktadır. Lordozun en önemli belirtisi ve sonucu ise bel ve bacak ağrılarıdır.

Mükemmel fiziğe sahip olmak için düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek yeterli değil! Aynı zamanda duruşumuza çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Omurganın eğimli olması, hem genel görünümünü etkiler hem de iskeletin sakatlanmasına sebep olur.

Lordozu düzeltmek için öncelikle karın ve kalça kaslarını güçlendirmek gerekiyor. Sırtüstü uygulanan PİLATES egzersizleriyle lordozlu birine bel omurga eğimiyle alakalı olumlu sonuçlar sağlanabilmektedir. Belinizdeki mevcut bel çukurluğunuzu yani fazla ve artmış olan lordozu düzeltmek için;

  • Bel kaslarınızı güçlendirmek , egzersizleri yapmak ve
  • Fizik tedavi görmek gerekmektedir.

Pilates’in metotunda sağlıklı bir yaşama kavuşmak için önce zihinsel bir bütünlüğü sağlayıp vücudumuzdaki kontrol mekanizmasını arttırmak vardır .Pilates metodu bize öncelikle ‘sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir zihin dengesi kurmamızı sağlar.Sağlıklı bir omurga için sizde pilates egzersizlerinden faydalanabilir yaşam kalitenizi arttırmak adına ileride olabilmesi muhtemel omurga rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz.Mutlu ve huzurlu bir beden için omurga sağlığınızı tehdit altında bırakmayın ve aşırı kaslar yerine bedeninizi ayakta tutan iskelet ve kas sistemini bir arada güçlendirebilecek egzersizleri tercih etmelisiniz.

Özellikle Pilatesde geliştirilen özel teknikler yardımıyla bu rahatsızlıklarda büyük ölçüde iyileşme görülmekte ayrıca ameliyat sonrası tedavi destekleyici olarak Pilates destekli çalışmalar yapılmaktadır.

Open chat
Canlı Görüşme Başlat.
Powered by